معرفی رمان ملت عشق اثر الیف شافاک

ملت عشق

به نام رفیق کسی که رفیقی برایش نیست…

در این ویدئو به معرفی رمان بسیار جذاب و خواندنی ملت عشق اثر الیف شافاک و با ترجمه ارسلان فصیحی پرداخته ایم.

 

 

دسترسی راحت تر به سرتیترها:

ملت عشق؛ معرفی کلی رمان

ملت عشق

این رمان داستان زندگی عاشقانه، صوفیانه و خردمندانه حکیم جلال الدین محمد بلخی و عشق خداگونه وی به شمس تبریزی را همراه با اتفاقات پیرامون آن دورانِ شهر قونیه بیان میکند.
داستان مربوط به سالهای 639 تا 645 هجری قمری میباشد.
شمس تبریزی و مولانا هر دو نقش اصلی داستان را ایفا میکنند، اما اگر بخواهیم عادلانه بگوییم، رمان به شرح حال شمس بیشتر پرداخته است.
و اما کل رمان به زندگی عاشقانه این دو تن از مشاهیر نپرداخته است.
داستان دیگر، زندگی زنی را بیان میکند بنام اللا رابینشتاین؛ شخصیت این زن بنظر شخصی من، شباهت زیادی با شخصیت نویسنده یعنی الیف شافاک دارد.
این زنِ تقریبا میانسال، زندگی یکنواخت و عشقی سرد را سپری میکند که با توجه به شغلش، با مردی بنام عزیز زاهارا آشنا میشود که رمانی برای انتشاراتی که اللا در آن مشغول به کار است ارسال کرده و اللا ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. حال اللا هرچه بیشتر این رمان را مطالعه می کند، بیشتر عاشق آن مرد و داستان او میشود.

 

الیف شافاک؛ نویسنده رمان ملت عشق

الیف شافاک

الیف شافاک نویسنده ای ترک است که در استراسبورگ فرانسه دیده به جهان گشود و پس از جدایی والدین، بهمراه مادرش به ترکیه بازگشت و اکنون نیز در بریتانیا زندگی میکند.

با همین مقدمه کوتاهی که از وی مطالعه کردید، حدس میزنم متوجه شده اید که شخصیتِ شافاک، یک شخصیت معمولی نیست.

جالبتر این است که بدانید وی به کشورهایِ بسیار دیگری نیز سفر کرده است و شاید عمده دلیل خلاقیت وی در رمان هایش، حاصل همین جهانگردی اش باشد.

رمان های شافاک بدلیل تشابه سلیقه با فرهنگ شرقی و بخصوص ایرانی، در کشور ما نیز جزء رمان های بسیار پرفروش شناخته میشود. حتی اگر ویدئو را مشاهده کرده باشید، متوجه خواهید شد که به جز ملت عشق، سه دختر حوا نیز بعنوان پرفروش ترین رمان های ماهِ باغ کتاب تهران  قرار دارد.

الیف شافاک تقریبا همیشه در اوج قرار داشته است و تمامی رمان هایش پرفروش بوده اند. چه در ترکیه و چه در کشورهای دیگر؛ اما نقطه اوج وی با نوشتن رمان پنهان در سال ۱۹۹۸ آغاز شد. وی در این رمان جایزه ادبیاتی رومی را دریافت کرد.

 الیف رمان ملت عشق را در دو زبان انگلیسی و ترکی در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد و این رمان در فاصله زمانی کمی توانست پرفروش ترین رمان تاریخ ترکیه را از آن خود کند.

البته این رمان در تمام کشورهایی که به چاپ رسید، تبدیل به یک رمان پرفروش شد.

 

۴۰ قاعده شمس تبریزی

40 قاعده شمس تبریزی

در جای جای این رمان، قواعد بسیار زیبایی برای زندگی بهتر را مشاهده میکنید.

این قواعد، منسوب به شمس تبریزی است که به قلم الیف شافاک نوشته شده است و شما میتوانید در زندگی شخصی تان نیز این قواعد را به کار ببرید.

البته شاید هرکسی که این قواعد را مطالعه کند، با خیلی از آنها مشکلاتی داشته باشد یا تضادهایی با یاخته های قبل خود داشته باشد. اما اگر خواستار یک زندگی عارفانه و صوفیانه و بدور از هرگونه هرج و مرج هستید، حتما از این قواعد پیروی کنید.

 نام اصلی کتاب ملت عشق نیز ۴۰ قاعده عشق بود که الیف شافاک آن را نویسندگی کرد. و این قواعد به حدی مهم نگاشته شده اند که هنگام مطالعه رمان، احساس میکنید که داستانِ رمان حول محور این قواعد نگاشته شده است و قطعا که همینطور هم میباشد.

تمامی این ۴۰ قاعده را میتوانید درسایت کافه بوک مطالعه کنید؛ کلیک کنید.

 

ارسلان فصیحی؛ مترجم رمان ملت عشق

ارسلان فصیحی

ارسلان فصیحی با ترجمه روان و فصیحی که دارد، خواننده را بیشتر از نسخه اصلی کتاب مجذوب آن رمان یا کتاب میکند و این، معجزه بزرگ اوست.

ارسلان مترجم حرفه ای زبان ترکی استانبولی است و در میان تمامی ترجمه هایش از آثار اورهان پاموک، ترجمه کتابی پرفروش به نام ملت عشق نیز به چشم میخورد؛ مطمئن هستم که ارسلان به شدت از ترجمه این رمان رضایت دارد و اگر میتوانست، حتی زودتر از اینها این رما را ترجمه میکرد.

ارسلان فصیحی هم اکنون سرویراستار انتشارات ققنوس است و واقعا چه کسی را میتوان بهتر از وی بعنوان یک سرویراستار انتشاراتی بزرگ دانست جز او که از دهه های بسیار قبل وارد این صنعت شده بود.

 زمانی که برای بار اول نام کتاب ملت عشق را شنیدم، دوستم که دکترای علوم سیاسی داشت آنرا به من معرفی کرد. هیچ وقت این تاکیدش را از یاد نخواهم برد که دائم تکرار میکرد: “یادت نره حتما این رمانو با ترجمه ارسلان فصیحی بگیر. اگه غیر از این بود اصلا نمیخواد بگیریش”

 

چه چیزی این رمان را جذاب کرده است؟

رمان زیبای ملت عشق

اگر فیلم را مشاهده کرده باشید، احتمالا این جمله ام را بخاطر دارید که میگفتم من نمیخواستم این کتاب تمام شود و مثلا سعی میکردم روزی نهایتا ۳ صفحه از کتاب را مطالعه کنم.

من حس به شدت عاشقانه ای نسبت به رمان ملت عشق داشته و دارم. زمانی که این رمان را مطالعه میکردم، مثلا اینگونه میشد که یک جمله از رمان را مطالعه میکردم و سپس دقایق زیادی را در فکر آن جمله فرو میرفتم.

به راستی که شما نیز با مطالعه این رمان احساس عشق را در خود زنده میکنید؛ عشقی الهی.

اما کمی که به این موضوع فکر کردم که چه رازی در این رمان نهفته است که به جذابیت این رمان تجلی بخشیده است، با پاسخ این سوال روبرو شدم.

البته عناصرِ جذابِ این رمان فقط این نیست ولی من فکر میکنم جذابیت داستان و اینکه با مطالعه آن خسته نمیشوید، به یک عامل مهم در این رمان مربوط میشود و آن چیزی نیست جز تعریف داستان از زوایای متفاوت.

 اگر رمان را مطالعه کرده باشید حتما میدانید که هر بخش رمان، از دریچه یکی از شخصیت های اصلی یا فرعی داستان، روایت شده است. یکبار شاگرد، یکبار شمس و بار دیگر گل کویر.

بنظر شخصی، این ویژگیِ رمان دلیل عمده جذابیت آن میباشد.

 

خرید کتاب

همانطور که در ویدئو مشاهده کردید، ما برای معرفی کتاب به مکانی به نام باغ کتاب تهران رفتیم.

شما دوستان عزیز نیز میتوانید از ایستگاه مترو حقانی یا همت، که تقریبا فاصله های یکسانی از همدیگر تا باغ کتاب دارند، بروید و به باغ کتاب تهران برسید.

وقتی وارد باغ کتاب شدید، وارد قسمت کتابفروشی آن شده، سپس وارد بخش کتاب های ادبیاتی و رمان بشوید و در قسمت برترین های ماه میتوانید رمان ملت عشق را پیدا کنید.

یک پیشنهاد خوب دیگر برای شما، خرید اینترنتی کتاب است. شما میتوانید این کتاب پرفروش را از سایت های معتبری مثل دیجیکالا خریداری کنید. برای خرید از دیجیکالا، برروی این لینک کلیک کنید.

امیدوارم از این مقاله به خوبی استفاده کرده باشید و برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد.

با آرزوی موفقیت، علی باقری

2 دیدگاه برای “معرفی رمان ملت عشق اثر الیف شافاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *