تکنیک مطالعه لایه ای؛ مطالعه ای با درک بالا

مطالعه لایه ای

مقاله ای که مطالعه میکنید، درخصوص مطالعه لایه ای در فتوریدینگ میباشد که علاوه بر صرفه جویی در زمان، میزان درک در مطالعه را به شکل چشمگیری افزایش میدهد؛ پس با ما همراه باشید.

 

به نام رفیق کسی که رفیقی برایش نیست…

همه ما علاقمند این هستیم که سرعت مطالعه و درک مطالعه خود را بالا ببریم. برای این امر، ده ها روش و تکنیک مانند تندخوانی و عکس خوانی به وجود آمدند.

کار تمام این روش ها، پر کردن خلا هایی بود که در مطالعه به شکل معمول وجود داشت و آن خلا ها عبارت هستند از: 1- سرعت پایین در مطالعه و 2- درک پایین از مطالب مطالعه شده.

تندخوانی مدعی شد اگر به شکل درست از آن در مطالعه استفاده شود، هردوی این خلا ها پر خواهد شد. اما مشکل دقیقا همینجا بود: تمرینات آنقدر طاقت فرسا بودند که هر کتابخوانی ترجیح میداد به شکل معمولی مطالعه کند تا به شکل تندخوانی.

تا اینکه در چند سال اخیر فتوریدینگ به جهان رونمایی شد.

این روش مدعی شد که یک سیستم است و نه تنها یک روش؛ علاوه بر آن، مدعی شد که تمرینات آن به حدی راحت و کوتاه است که هر کسی در هر سن و جنسی میتواند تمرینات را به خوبی انجام دهد.

سرعت و درک را نیز به عنوان دو عنصر مهم و کلیدی در مطالعه در نظر گرفت. نتایج چگونه بودند؟ … عالی.!

بله فتوریدینگ توانسته بود ادعای خود را به اثبات رسانده و نتایج خوبی از این سیستم کسب گردد؛ البته نه اینکه تندخوانی در این امر موفق نبوده باشد ولی با استفاده از فتوریدینگ میتوانستید با سرعت و درکی ده ها بار بیشتر از تندخوانی مطالعه کنید.

برای دیدن نظر افراد مطرح در خصوص فتوریدینگ، اینجا بزنید.

حال، به بررسی شکل کلی مراحل فتوریدینگ میپردازیم که مطالعه ای لایه ای میباشد.

 

مطالعه لایه ای

مطالعه لایه ای

اگر شکل مطالعه لایه ای را ببینید و البته درک کنید، بدون شک عاشق این شکل از مطالعه (که همان فتوریدینگ است) خواهید شد.

شکل مطالعه لایه ای هم به درک و هم به سرعت مطالعه شما کمکی بزرگ میکند.

اگر برای یک کتاب 300 صفحه ای 15 روز زمان میگذاشتید که این کتاب را به پایان برسانید، در مطالعه لایه ای 1.5 ساعت بیشتر زمان نیاز نیست.

جالبتر اینجاست که اگر فقط یک روز بعد از مطالعه معمول (15 روز)، از شما درباره کتاب سوالاتی بپرسند، نهایتا میتوانید کلیتی از کتاب و موضوع اصلی را بیان کنید. و این درحالی است که اگر هر زمانی درباره کتابی بپرسند که شما به شکل لایه ای (1.5 ساعت) مطالعه کرده اید، جزء به جزء میتوانید ده ها دقیقه درباره کتاب اطلاعات بدهید.

این یعنی سرعت بی مانند در مطالعه، البته با چاشنی درک.

به طور کلی اگر بخواهیم با یک مثال فرضی، شکل مطالعه لایه ای و تفاوت آن با مطالعه معمولی را بیان کنیم، از مثال زیر استفاده میکنیم.

 

مطالعه معمولی

فرض میکنیم کتابی ده صفحه ای داریم.

از صفحه اول شروع میکنیم و خط به خط مطالعه میکنیم تا زمانی که به کلمه آخر در صفحه دهم برسیم.

همین. نه لایه ای وجود دارد و نه هیچ چیز دیگری. ساده است ولی نه سرعت دارد و نه درک.

 

مطالعه لایه ای

فرض میکنیم کتابی ده صفحه ای داریم.

فرض میکنیم ده لایه نیز داریم.

از لایه اول شروع میکنیم تا زمانی که به لایه دهم برسیم.

نکته ای که در بطن ماجرا وجود دارد، این است که شما به ترتیب از لایه ابتدایی شروع میکنید تا زمانی که به لایه دهم برسید، ولی این به هیچ وجه به این معنا نیست که شما از صفحه اول شروع میکنید تا زمانی که به صفحه دهم برسید.

تفاوت ها اینجا آشکار میشوند.

به فرض ممکن است اصلا در لایه اول سراغ کتاب نروید؛ ممکن است در چند لایه اصلا کاری با متن کتاب نداشته باشید. یا ممکن است در یک لایه فقط با تیتر های اصلی کار داشته باشید و یا حتی در لایه ای با فهرست مطالب کار داشته باشید و طبیعتا در لایه هایی نیز با مطالب اصلی کار داشته باشید.

در این شکل از مطالعه تقسیم زمان صورت میگیرد و اینطور به نظر میرسد که حتی زمان بیشتری نسبت به مطالعه معمولی ببرد اما به هیچ وجه اینگونه نیست.

 

ما این شکل از مطالعه (لایه ای) را مطالعه فعال و مطالعه به روش معمولی (خطی) را مطالعه غیرفعال میشناسیم.

نکته ای که در مطالعه لایه ای وجود دارد، این است که اگر به فرض در فتوریدینگ ده لایه داشته باشیم، تا لایه 9 به هیچ وجه اطلاعات دقیقی از مطالعه خود بدست نیاورده ایم. ولی به محض اینکه به پایان لایه دهم میرسیم، مانند تکه های پازل که کامل میشوند، تمام درک را در آن لایه بدست می آوریم.

 

نقشه ذهنی چیست؟

لایه آخر فتوریدینگ؛ نقشه ذهنی

از آنجایی که تمام درک خود از مطالعه لایه ای را در لایه پایانی بدست می آوریم، پس حتما مهم ترین لایه، لایه پایانی است که اگر به خوبی انجام نشود، گویی اصلا کتابی مطالعه نکرده اید.

اما استاد پاول شیل (مخترع فتوریدینگ) آنقدر دقیق و مهندسی شده تمام لایه ها را آورده که مو لای درزش نمیرود.

در لایه پایانی فتوریدینگ که تمام اطلاعات بدست آمده باید مانند تکه های پازل کنار هم چیده شده باشند، نیاز به یک ثبت کننده اطلاعات میباشد تا کلیدجمله ها و کلیدواژه ها در آن ثبت گردد (اگر از فتوریدینگ استفاده نمیکنید، طبیعی است که تا حدی این پاراگراف برایتان گیج کننده باشد).

وسایل زیادی وجود دارند که بتوان آنها را ثبت کرد که ساده ترین آنها قلم و کاغذ هستند. ولی پاول شیل با نبوغ خود، بهترین وسیله برای ثبت آن کلیدواژه ها و کلیدجمله ها یعنی نقشه ذهنی را برای ثبت آنها آورد.

علت اینکه بهترین وسیله برای ثبت این دست اطلاعات، نقشه ذهنی است را شاید بعدها در مقالات دیگر بگوییم ولی به جرئت میتوان گفت که با توجه به چنین لایه ای مهم، نقشه ذهنی بهترین و تنها ترین چیزی است که با استفاده از آن میتوان چنین اطلاعاتی را در آن ثبت کرد.

 

the end of site

در پایان

فتوریدینگ چند لایه اصلی دارد. در هر لایه چند لایه فرعی وجود دارد و گاها در هر کدام از آن لایه ها بازهم لایه های دیگری وجود دارد.

هرکدام از این لایه ها به خوبی، متناسب با ذهن شما توسط استاد پاول شیل مهندسی شده اند.

در فتوریدینگ شما علاوه بر ذهن خودآگاه، از ذهن قدرتمند ناخودآگاه نیز استفاده میکنید که توانایی بخاطرسپاری 8,000,000 صفحه در تنها یک ثانیه را دارا میباشد.

بنابراین نیازمند مطالعه ای فراتر از مطالعه معمولی است که آن مطالعه، لایه ای است.

برای خرید و دانلود کتاب الکترونیکی آموزش فتوریدینگ اینجا بزنید.

 

با تشکر علی باقری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *