فتوریدینگ و یادآوری اطلاعات

فتوریدینگ چیست

به نام رفیق کسی که رفیقی برایش نیست…

در این مقاله بنده قصد دارم تا درباره یک نکته بسیار مهم سخن به میان بیاورم که نقطه ضعف بسیاری از افراد در یادگیری و مطالعه بوده است.

موضوعی که میخواهیم درباره اش صحبت کنیم، یادآوری است.

یادآوری یک رکن بسیار مهم در فرآیند مطالعه و یادگیری است و اگر این مرحله به درستی انجام نشود، دو مرحله قبل از آن نیز تقریبا به هیچ دردی نمیخورند.

مراحل یادگیری و مطالعه، بخاطرسپاری، پردازش و به یادآوری است که یادآوری مهم ترین و آخرین مرحله است.

شما در ابتدای کار باید مطلب یا هرچیز دیگری را بخاطرسپاری کنید و در این مرحله، ورود اطلاعات به حافظه صورت میگیرد.

در مرحله دوم که پردازش است، شما کار خاصی نباید انجام دهید و اصل داستان ذهن است که به صورت ناخوآگاه پردازش ذهنی را انجام میدهد و اطلاعات را دسته بندی و در دسترس قرار میدهد؛ در این مرحله البته باید کارهایی را هم بصورت خودآگاه کرد تا پردازش ذهنی قوی تر شود.

مرحله آخرِ یادگیری، یادآوری است.

تقریبا مهم ترین مسئله در فرآیند یادگیری این است که فرد با اینکه تمام اطلاعات را به خاطر سپرده است اما نمیتواند به خوبی آن اطلاعات را به یاد بیاورد.

در کتاب آموزش سیر تا پیاز فتوریدینگ من مثال جالبی زده ام:

احتمالا برای شما پیش آمده است که سالها قبل به یک موسیقی موردعلاقه گوش میدادید یا دوباره به خانه بچگی تان سرزده اید یا به محله کودکی هایتان گذر کرده اید و امثالهم و ناگهان تمام خاطرات برای شما زنده شده است.

مثلا خود من چند وقت پیش به یک موسیقی موردعلاقه ام دوباره گوش میدادم که پنج سال پیش آنرا گوش داده بودم و تمام خاطرات پنج سال قبلم برایم به شکل بسیار ملموسی زنده شد.

این ها باعث میشود که اطلاعات گذشته را دوباره بخاطر بیاورید.

حال شاید جالب باشد که بدانید ذهن شما به دلیل قدرتی که دارد، تمام خاطرات و اتفاقات گذشته را به صورت مو به مو به حافظه سپرده است و این روند، درصورت سلامت بودن مغز شما تا پایان عمرتان ادامه پیدا میکند.

با این حال شاید هنوز موضوع را به خوبی درک نکرده باشید و بگویید که پس اگر خاطرات گذشته ام در خاطرم ثبت شده است، چرا من چیزی از پنج سالگی ام به یاد نمی آورم؟

در جواب باید به شما بگویم که دلیل این به یاد نیاوردن چیزی نیست جز اینکه شما قدرت به یادآوری آن خاطرات را به دلیل پردازش ها و نوع بخاطرسپاری، به خوبی نمیتوانید به یاد بیاورید و یا اینکه اصلا نمیتوانید؛ وگرنه پس چرا وقتی دوباره مثلا به موسیقی موردعلاقه کودکی تان گوش میدهید آن خاطرات برای شما زنده میشوند؟

پس دانستید که تمام اطلاعات به ذهن شما وارد میشوند و اکنون نیز در حافظه شما ثبت شده اند اما اینکه نمیتوانید آنها را به یاد بیاورید فقط به این دلیل است که نمیتوانید به یاد بیاورید.!!

در مطالعاتی که انجام میدهید نیز همین قانون رهبری میکند؛ برای مثال شما میتوانید یک کتاب را مطالعه کنید و فقط یک ساعت بعد از اینکه کتاب را به پایان رساندید ببینید که چقدر اطلاعات کتاب را به یاد دارید.

هرمان ابینگ هاوس یک روانشناس آلمانی بود.

او طی تحقیقاتی که انجام داد، میزان فراموشی انسان برمبنای زمان را بدست آورد.

فتوریدینگ

در تصویر زیر شما نمودار فراموشی را مشاهده میکنید که با گذشت زمان، میزان اطلاعاتی که به یاد می آوریم را نشان میدهد و همانطور که مشاهده میکنید، هرچقدر که زمان بیشتری میگذرد اطلاعات کمتر و کمتر میشود.

فتوریدینگ چیست

هر انحنا نشان دهنده یک بار مرور اطلاعات است.

در منحنی اول، نشان میدهد که اگر اطلاعاتی را بخاطر بسپاریم، بدون هیچ مرور کردنی تا روز ششم تقریبا چیزی از آن اطلاعات باقی نمیماند و در منحنی دوم به ما میگوید که اگر همان اطلاعات را یکبار دیگر مرور کنیم، به همان میزان روز قبل میرسیم ولی دوباره این روند رو به نزول میرود.

این منحنی ها همینطور ادامه دارند و هرچقدر مرور بیشتر شود، زمان از یاد بردن اطلاعات دیرتر میشود اما بالاخره اطلاعات کمتر میشود.

اما در فتوریدینگ ما به نحوی دیگر اطلاعات را بخاطر میسپاریم.

در فتوریدینگ ما با روش های مخصوص و عالی اطلاعات را بخاطر میسپاریم که فقط یکی از آنها مرحله عکسبرداری در فتوریدینگ است که فوق العاده کاربردی بوده و اطلاعات کاملا با استفاده از ذهن ناخودآگاه به حافظه سپرده میشوند.

در مرحله پردازش ذهنی ما روش های بسیار فوق العاده ای را برای پردازش قوی اطلاعات داریم که از جمله آنها میتوان به مدیتیشن یا تلقین های مخصوص فتوریدینگ نام برد.

و در مرحله یادآوری نیز ما با شیوه های عالی و باور نکردنی که در فتوریدینگ درنظر گرفته ایم، اطلاعات کتاب را یادآوری میکنیم که یکی از معروف ترینِ روش هایی که در این مرحله انجام میدهیم، نقشه ذهنی است.

خلاصه در فتوریدینگ ما به خوبی تمام اطلاعات کتاب یا هر نوع متن دیگری را کاملا یاد میگیریم.

تمامی این نکات و موضوعات را در کتاب آموزش فتوریدینگ از سیر تا پیاز بیان کرده ام که شما میتوانید آنرا خریداری نمایید.

فتوریدینگ برای به یادآوری اطلاعات حرف اول را میزند و مجموعه ای از تکنیک ها را برای شما بیان میکند و تمریناتی را در اختیار شما قرار میدهد که شما هرچه از آن یادگیری را بخاطر سپرده اید، به خوبی هرچه تمام به یاد بیاورید.

نکته ای که در فتوریدینگ وجود دارد، این است که برای هر مرحله از فرآیند یادگیری از صفر تا صد کتاب یا هر نوع متنی دیگر، چندین و چند تمرین گفته میشود و نکته اصلی اینجاست که شما در همان مراحل و تمرینات ابتدایی، کاملا آن مرحله از یادگیری را انجام داده و تمام میکنید و مراحل بعدی در اصل فقط برای مواردی است که شما نتوانسته اید کار را در همان تمرینات و مراحل ابتدایی به پایان برسانید.

امیدوارم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

برای خرید کتاب الکترونیکی آموزش فتوریدینگ از سیر تا پیاز تنها با قیمت 50,000 تومان میتوانید به این لینک مراجعه نمایید.

شاد و سربلند باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *