چگونه با فتوریدینگ توانستم 7 کتاب را در یک روز مطالعه کنم؟!!

مطالعه سریع

در این مقاله من علی باقری در خصوص نحوه موفقیتم در شروع کار فتوریدینگ (عکس خوانی) نوشته ام. شما در این مقاله با نکات کلیدی در خصوص فتوریدینگ آشنا خواهید شد. احتمالا این مقاله ابعاد تازه ای از فتوریدینگ را برای شما نمایان خواهد کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

به نام رفیق کسی که رفیقی برایش نیست…

دوستان زیادی دائما در حال پیام دادن به بنده هستند که آقای باقری اگر بخواهید مهم ترین نکته را در خصوص فتوریدینگ به ما بگویید که آنها را انجام دهیم، چه نکاتی است؟

در پاسخ به آن دوستان باید عرض کنم که هیچ راز نهفته ای در فتوریدینگ وجود ندارد؛ شما تنها با مطالعه کتاب آموزش فتوریدینگ میتوانید تمامی اصول فتوریدینگ را بیاموزید.

اما در این مقاله قصد دارم تا تجربه ای از خودم را برای شما بیان کنم از زمان هایی که مانند برخی از شما دوستان مبتدی و تازه کار در فتوریدینگ بودم و بالاخص این مقاله را برای دوستانی که هنوز فتوریدینگ را شروع نکرده اند پیشنهاد میکنم.

زمانی که تازه راه افتاده بودم و میتوانستم روزی یک کتاب را مطالعه کنم، تصمیم گرفتم تا دست به کاری عجیب بزنم. دوستانی که کتاب را خریداری کنند با بخشی روبرو میشوند به نام فتوریدینگ یا عکس خوانی تحقیقی (پژوهشی).

این شکل از فتوریدینگ تفاوتی با اصل فتوریدینگ ندارد و تنها دارای الِمان هایی بیشتر است که مختص به مطالعه چندین کتاب در یک حوزه است. یعنی اگر شما بخواهید در یک حوزه، مثلا فن بیان سه کتاب را مطالعه کنید، بهتر است از مطالعه پژوهشی استفاده نمایید.

بطور شفاف تر، در عکس خوانی پژوهشی شما یک کتاب را در یک بازه زمانی مطالعه نمیکنید؛ بلکه چند کتابی که در یک زمینه (مثلا فن بیان) وجود دارد را به طور جمعی در یک بازه زمانی مطالعه میکنید، البته با کمی تفاوت جزئی نسبت به فتوریدینگ.

من به حوزه رشد فردی علاقمند بودم و بنابراین تصمیم گرفتم تا مطالعه پژوهشی خود را در حوزه تجسم خلاق که مربوط به رشد فردی و شخصیتی است، با استفاده از عکس خوانی پژوهشی انجام دهم.

کتاب های الکترونیکی زیادی در این حوزه وجود داشت و من گشتم و هفت کتاب الکترونیکی نسبتا کم حجم در حوزه تجسم خلاق پیدا کردم تا عکس خوانی پژوهشی را برای آن انجام دهم.

این عکس خوانی پژوهشی چند ساعتی برای من طول کشید که فکر میکنم زمان کمی نیست (البته برای یک عکس خوان)؛ و نتیجه فوق العاده بود.

من برای اولین بار توانسته بودم هفت کتاب را تنها در یک روز با استفاده از فتوریدینگ مطالعه کنم و این برای پسری که علاقمند به مطالعه بود و توانسته بود این نتایج عالی را بگیرد بزرگترین افتخار زندگی به شمار میرفت.

اما این داستان دارای نکات بسیار مهمی است که باید به صورت اختصاصی به هر کدام از آنها اشاره شود و مطمئن باشید که با عمل به این نکات مهم، فتوریدینگ برای شما صد برابر نتیجه و لذت دربر خواهد داشت.

 

متعهد به کار خود باشید.

متعهد به کارِت باش

در شروع تمرینات کتاب آموزش فتوریدینگ من اولین کار و تمرینی را که به شما دوستان توصیه کردم تعهدی است که به شکل خاص خودش (که در کتاب به آن اشاره کردم) باید انجام گردد.

زمانی که من تعهد دادم پس از یادگیری فتوریدینگ هفته ای سه یا چهار کتاب در شروع کار مطالعه کنم، این کار را کردم. حتی به یاد دارم که در همان بازه زمانی به مسافرت هم رفتم، اما آنقدر متعهد بودم که تمرینات را در مسافرت نیز انجام دادم (البته تمرینات فتوریدینگ به قدری راحت هستند که نیاز به تمرکز و زمان زیادی ندارند).

این نکات و مواردی که درحال اشاره به آنها هستم، البته که نباید فقط در فتوریدینگ باشد، بلکه باید سعی کنید تا آنها را در الگوهای رفتاری خود قرار دهید؛ زیرا منجر به رشد شخصیتتان میشود.

برای مثال اگر یک قرار کاری داشته باشم که باید در ساعت 11 صبح پای قرار باشم، طوری برنامه ریزی میکنم که ساعت 10:55 دقیقه در مکان قرارداد حاضر باشم تا اگر طرف دوم قرارداد ساعتش پنج دقیقه جلو بود، بازهم دیر نکرده باشم.

بنابراین تعهد به انجام هرکاری نکته بسیار مهمی برای موفقیت در آن کار است. به هیچ وجه تعهدی ندهید که نتوانید از پس آن برآیید (مخصوصا در فتوریدینگ).

 

just do it

فقط انجامش بده

این جمله، شعار بسیار محبوب کمپانی Nike میباشد؛ Just do it. اینکه چطور این شعار از فتوریدینگ سر در می آورد جالب است.

زمانی که من فتوریدینگ را تازه شروع کرده بودم، در بسیاری از مراحل نقاط ضعف داشتم و حتی برخی مراحل فتوریدینگ را اصلا نمیدانستم، اما نکته ای بود که باعث شد من بدون منبع خاصی، مشاوری و حتی فردی که اسم فتوریدینگ را شنیده باشد، پیش بروم و فتوریدینگ را حرفه ای بیاموزم و نکته همین شعار بود که در الگوی رفتاری من بود: فقط انجامش بده…

کاری نداشتم که چقدر با مراحل آشنایی دارم و چه نقاط ضعفی دارم، من فقط میدانستم که هرچیزی که هست فقط باید انجامش بدهم، بدون اینکه کاری با نتیجه داشته باشم.

و در پایان فتوریدینگِ آن کتاب متوجه میشدم که اطلاعاتی بدست نیاورده ام و گویی کتابی مطالعه نکردم، اما خوشحال بودم از اینکه خیلی از مراحلی را که در آنها مشکل داشتم یا نمیدانستم را فهمیده بودم که چگونه باید انجام دهم. این نقص ها کمتر و کمتر شد و در نهایت زمانی رسید که من کاملا به تمامی مراحل فتوریدینگ مسلط شدم.

این الگوی رفتاری به من کمک های بسیاری کرد و فقط یکی از آنها تسلط بر فتوریدینگ بود.

برای مثال زمانی که میخواستم کتاب آموزش فتوریدینگ را بنویسم، اگر به این فکر میکردم که چه دست انداز هایی در مسیر نوشتن انتظار مرا میکشند، هرگز کتاب را به رشته تحریر در نمی آوردم؛ اما به خودم میگفتم: فقط انجامش بده. و تا الان کتاب صدها فروش داشته است.

 

believe

ایمان داشته باش که جواب میده

این نکته را همواره قبلا در مقالات و فایل های متعدد به شما دوستان گوشزد کرده و خواهم کرد. ایمان داشته باشید به کاری که می خواهید انجام دهید.

در نکته قبلی ما گفتیم فقط انجامش بده ولی چه چیزی را باید انجام دهید؟ چیزی که به آن ایمان دارید.

اگر چیزی که به آن ایمان دارید را بدون اهمیت به مشکلات و چالش های پیشِ رو و با تعهد کامل فقط انجام دهید، معجزه را با دو چشم خود مشاهده میکنید؛ زمانی که هر سه نکته را به خوبی انجام دهید.

پس نکته سومی که در فتوریدینگ باید حتما به آن توجه کنید، ایمان به انجام کاری است که میدانید باید انجامش دهید.

البته همه اینها لازم و ملزوم یکدیگرند؛ بطور مثال شما زمانی کاری را فقط انجامش میدهید که به آن ایمان داشته باشید، یا شما زمانی که به کاری تعهد بدهید فقط انجامش میدهید.

ایمان داشته باشید که فتوریدینگ در نهایت راحتی و بدون هیچ مشکلی راه چاره ای است برای افزایش سرعت و درک مطالعه شما.

 

result

چه زمانی مشخص میشه که فتوریدینگ برای ما نتیجه داده؟

در نهایت، شما تمام اصول فتوریدینگ را درست انجام میدهید و میخواهید بدانید که مراحل را درست انجام داده اید یا خیر؛ فقط کافی است یک تست ساده از خودتان بگیرید که در ادامه آنرا توضیح خواهم داد.

به فرض سه کتاب را در حوزه فن بیان با استفاده از فتوریدینگ مطالعه کرده اید و میخواهید بسنجید که آیا کتاب را کامل مطالعه کرده اید یا خیر.

باید زمانی که شما هنوز شروع به فتوریدینگ برای آن کتاب ها نکرده اید، فرض کنید که در یک سخنرانی هستید و شما به عنوان سخنران باید درباره فن بیان نطق کنید؛ به صورت حدودی فکر میکنید چند دقیقه میتوانید نطق کنید؟ فرض میکنیم شما پنج دقیقه بیشتر نمیتوانید نطق کنید.

این عدد (پنج دقیقه) را بخاطر داشته باشید. پس از آن، سه کتاب فن بیان را مطالعه کنید (فتوریدینگ کنید)؛ پس از اینکه سه کتاب را مطالعه کردید فکر میکنید چند دقیقه دیگر میتوانید به پنج دقیقه سخنرانی خود اضافه کنید؟

اگر بتوانید یک ربع ساعت (پانزده دقیقه) دیگر نیز به آن پنج دقیقه سخنرانی اضافه کنید، بدین معناست که شما اطلاعات کاملی را از کتاب دریافت کردید.

اگر شرایط برای شما مهیاست، این سخنرانی را برای خودتان انجام دهید و فرض کنید در یک سخنرانی هستید و باید به مدت بیست دقیقه (15+5) در خصوص فن بیان صحبت کنید.

این اعداد و زمان ها همه فرضیات است، شما در واقع باید بتوانید پس از مطالعه سه کتاب، به مدت بیش از یک ربع ساعت درباره آن موضوع نطق کنید و البته نیازی نیست حتما نطق را انجام دهید، بلکه همینکه بدانید که توانایی این کار را دارید بدین معناست که شما کتاب هایی که فتوریدینگ کردید را به خوبی مطالعه کرده اید.

 

برای خرید کتاب آموزش فتوریدینگ و دانلود کتاب بلافاصله پس از پرداخت، اینجا کلیک کنید.

 

این مقاله با عشق برای شما عزیزان فارسی زبان نوشته شد. من علی باقری امیدوارم که شما خوانندگان گرامی از این مقاله استفاده لازمه را برده باشید.

با تشکر

2 دیدگاه برای “چگونه با فتوریدینگ توانستم 7 کتاب را در یک روز مطالعه کنم؟!!

  1. mehrdad.najafdari گفته:

    باسلام ، من کتاب رو تهیه و مطالعه کردم و یسری سوال دارم ولی ای دی شما در تلگرام نیست و ایمیل و ای دی کاناله ، برای سوالات به چه ای دی پیام بدم ؟ مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *